Powrót do listy
Wydanie:
2010 / 1-2, (tom: XX)
Jan Łazowski
Chciałbym poddać rozważaniu możliwości rozwiązywania problemów psychosomatycznych za pomocą szybko rozwijających się dyscyplin, mianowicie psychologii i biologii ewolucyjnej oraz etologii. Dostrzegam w nich nowe wyzwania, których podjęcie może rozszerzyć pole działania i przynieść wartościowe rezultaty tak dla nauki, jak i praktyki.
Dorota Kubacka-Jasiecka
W ostatnim czasie stosunkowo często, choć nie zawsze zasadnie mówi się o kryzysie choroby somatycznej (por. Jacob, Collins 2005, James, Gilliland 2004, Nasiłowska-Barud 2003, Słowik 1995, 1997 i wiele innych). Nie każdy jednak stan poważnej, przedłużającej się, a nawet terminalnej choroby winno się utożsamiać z kryzysem emocjonalnym – stanem o ściśle określonych właściwościach i charakterystyce (Kubacka-Jasiecka 1997, 2002, 2005).
Magdalena Nowakowska
We współczesnym świecie coraz więcej miejsca w dyskursie zarówno politycznym, medialnym jak i edukacyjnym oraz naukowym poświęca się kategorii zdrowia. Fenomen zdrowia przestał być domeną medycyny i jedynie życzeniem składanym bliskim, przy każdej świątecznej lub codziennej okazji.
Małgorzata Kaczor, Alicja Michalak
Nawiązanie kontaktu z chorym jest jednym z najważniejszych zadań lekarza. Pacjent uczestniczy w nim jako osoba i oczekuje uwzględnienia swych potrzeb, emocji, poglądów oraz dążeń. Profesjonalna komunikacja między lekarzem a pacjentem i jego rodziną zwiększa, a czasem wręcz umożliwia efektywność leczenia.
Bogusław Stelcer
Dwudziesty pierwszy wiek jest okresem wzrastającej dominacji Azji w świecie. Dominacja owa dotyczy nie tylko wzrastającej roli gigantów gospodarczych, jakimi są Japonia, Chiny, czy dynamicznie rozwijające się Indie.
Jacek Breczko
Witold Gombrowicz to nie tylko wybitny pisarz (jeden z najwybitniejszych w XX wieku), ale też wybitny myśliciel. Miał w sobie coś, co - wedle Heideggera - powinno wyróżniać filozofa, mianowicie troskę o byt w całości.
Bożena Gulla, Piotr Słowik, Agnieszka Trąbka
Zgodnie z wieloletnią tradycją już po raz osiemnasty odbyło się w Krakowie w dniach 23-24 października 2009 roku Sympozjum Somatoterapii i Edukacji Psychosomatycznej.
Dorota Kubacka-Jasiecka
Psycholog wobec choroby somatycznej – 30 lat później – to temat dyskusji panelowej, która odbyła się w Krakowie 23 października 2009 roku.
Henryk Gaertner
Uroczystości odbyły się 4 grudnia 2009 r. w reprezentacyjnych salach Zamku Królewskiego w Warszawie. Honorowymi patronami były Panie Minister: Nauki i Szkolnictwa Wyższego - prof. Barbara Kudrycka i Zdrowia - dr Ewa Kopacz.
Henryk Gaertner
W dramacie wojny i hitlerowskiej okupacji uczestniczyło całe polskie społeczeństwo, zwłaszcza ci, którzy brali czynny udział w walce z okupantem. Powojenne prześladowania AK i negowanie jej roli opóźniły opracowanie działalności podziemnej służby medycznej.
Henryk Gaertner
Działalność Unii wspiera aktywnie Naczelna Rada Lekarska, a szczególnie Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi. Udzieliła ona pomocy w wydaniu omawianego zeszytu oraz gościny obradom Unii 6 marca 2009 r. w Łodzi.
Henryk Gaertner
Anne Harrington jest dziekanem Wydziału Historii Nauki Uniwersytetu Harvarda. W swej książce, poza nader bogatym piśmiennictwem, wykorzystuje własne doświadczenia i przemyślenia dzięki latom stażów w MacArthur Foundation Network on Mind-Body Interactions, w Interfaculty Mind, Body and Behavior Initiative Uniwersytetu Harvarda, w American National Library of Medicine, Bristol Institute for Advanced Studies (Bristol- Anglia) i w Instytucie Badawczym Qigong (Szanghaj-Chiny).
Henryk Gaertner
Autor dzieła, dr Atul Gawande, jest chirurgiem ogólnym i endokrynologiem, pracującym w Brigham and Women’s Hospital w Bristolu oraz w Dana Farber Cancer Institute. Medycynę wyniósł niejako z domu rodzinnego, bowiem oboje rodziców było lekarzami. Interesował się również medycyną laboratoryjną oraz kondycją służby zdrowia, brał nawet udział w kampanii prezydenckiej Billa Clintona jako doradca w sprawach zdrowia.
Henryk Gaertner
Książkę tę napisał Roger Dobson, angielski niezależny dziennikarz, autor książek i licznych artykułów o problemach nauki, medycyny i zdrowia. Artykuły jego zamieszczały znane brytyjskie pisma jak „Daily Mail”, „The Times”, „The Times”, „Sunday Times” i „Independent” oraz wiodące angielskie pismo medyczne „British Medical Journal”.
.
.